OFFICIAL PROGRAM

FREE STREAMING ON

 

22/05

WHAT WATER FOR THESE ROOTS – Film Program  h 20:00

Short films about growing up.

 

Drifting by Hanxiong Bo (USA, China, Spain, 2019) – International
She Runs by Qiu Yang (China, 2019) – International
À la mer poussière by Héloïse Ferlay (France, 2020) – Animation
– Incontro con Héloïse Ferlay
Train Robbers by Martin Walther (Norway, 2019) – Documentary
– Incontro con Martin Walther
Inverno by Giulio Mastromauro (Italy, 2020) – Autori Italiani
– Incontro con Giulio Mastromauro

 

DARK WOODS – Film Program

Short films about getting lost. 

 

La fille oblique by Mathilde Delauney (France, 2019) – International
Acid Rain by Tomek Popakul (Poland, 2019) – Animation
Ferine by Andrea Corsini (Italy, 2019) – Autori Italiani
– Incontro con Andrea Corsini

 

23/05

LOVE ME TWO TIMES – Film Program

Short films about love. 

 

All cats are grey in the dark by Lasse Linder (Switzerland, 2019) – Documentary
– Incontro con Lasse Linder
Amateur by Simone Bozzelli (Italy, 2019) – Autori Italiani
– Incontro con Simone Bozzelli
Symbiosis by Nadja Andrasev (France, 2019) – Autori Italiani
Los Oceanos Son Los Verdadores Continentes by Tommaso Santambrogio (Italy, Cuba, 2019) – Autori Italiani
– Incontro con Tommaso Santambrogio

 

THE PASSAGE – Film Program

Short films about departing from life. 

 

Thank you for patiently waiting by Max Marklund, Anders Jacobsson (Sweden, 2020) – International
– Incontro con Max Marklund e Anders Jacobsson
Hereafter by Kristen Williams (USA, 2019) – Experimental
– Incontro con Kristen Williams

 

24/05

FUTURE PAST – Film Program

Short films from another time. 

 

L’alleato by Elio Di Pace (Italy, 2019) – Autori Italiani
– Incontro con Elio Di Pace
Blessed Land by Phạm Ngọc Lân (Viet Nam, 2019) – International
Il passo dell’acqua by Antonio Di Biase (Italy, 2019)
– Incontro con Antonio Di Biase

 

25/05

IT’S A DYING WORLD. BUT GLOWING STILL. – Film Program

Short films about our mad mad world. 

Repetition by Kevin Mcgloughlin (Ireland, 2019) – Experimental
Intermission Expedition by Wiep Teeuwisse (Netherlands, 2019) – Animation
Swatted by Ismaël Joffroy Chandoutis (France, 2018) – Documentary
KIDS by Michael Frei (Switzerland, 2019) – Experimental

 

PREMIAZIONE DEL LAVORI VINCITORI

 

 

 

Lo staff vi augura una buona visione.
Vi aspettiamo al Varco.